RODO - KLAUZULA INFORMACYJNA

Powiat - Biłgoraj
.: AKTUALNOŚCI :.

BIŁGORAJ: OSTRZEGAMY PRZED WYPALANIEM TRAW I NIEUŻYTKÓW ROLNYCH

Dodał KP PSP 2019-03-05 11:53:04

Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem wypalanie traw jest nielegalne i grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia wielu osobom, a także spowodowania dużych strat materialnych nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów związanych z procederem wypalania traw i nieużytków rolnych. Tylko w lutym br. doszło do 13 pożarów na terenie powiatu biłgorajskiego. Spaleniu uległo około 42 ha traw co równe jest powierzchni blisko 60 boisk do piłki nożnej! Większość wypalonych powierzchni zanotowano w gminie Obsza i Łukowa. W 90 procentach jak stwierdzili strażacy była skutkiem umyślnego podpalenia.

Policjanci i strażacy przypominają, że podpalanie pozostałości roślinnych lub wypalanie traw jest nie tylko karalne, a przede wszystkim bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do pożaru lasów, zabudowań lub stworzyć zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu. Kłęby dymu unoszące się nad jezdnią znacznie ograniczają też widoczność co może być przyczyną kolizji lub wypadków drogowych. Poza tym, podczas bezmyślnego podpalania suchych pozostałości roślinnych giną rośliny i zwierzęta, a do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje. Wypalanie traw często niesie ze sobą zgubne skutki dla samego sprawcy. Zdarza się, że pożar odcina mu drogę ucieczki i pada on ofiarą pożaru, który sam wywołał!

Należy pamiętać, że wypalanie traw jest zabronione i pociąga za sobą odpowiedzialność karną. Zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywny. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu wielu osób i spowoduje duże straty materialne, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Źródło: KPP w Biłgoraju
http://bilgoraj.lubelska.policja.gov.pl/lbg/informacje/aktualnosci/88753,Bilgoraj-Ostrzegamy-przed-wypalaniem-traw-i-nieuzytkow-rolnych.html

KP PSP Biłgoraj